ArabicEnglishPersianRussianTurkish
ArabicEnglishPersianRussianTurkish

Diyarbakır Anneleri’nin Destansı Direnişi Hakkında Senato Kararı

Onurlu bir duruşun timsali Hacire Ana ile başlayan Diyarbakır Anneleri’nin destansı direnişi artarak sürmektedir.

Her insan, anneliği insanlığın en yüce makamlarından sayar. Onu her türlü kemikleşmiş ideolojik kamplaşma kısırlığından ayrı görür. Anneliğin haftanın sadece belli bir gününde yapılan eylemle hatırlanma bağnazlığından geri olması gerektiğinin de farkındadır.

“Ya oğlumu dağdan indirirsiniz ya da dünyayı başınıza yıkarım!”, “Size verecek çocuğumuz yok!”, “Hani nerede İnsan Hakları?”… Evlat hasretiyle dağlanmış anne yüreğinden kopan bu feryatlar, bölücü terör örgütüne, onun siyasi uzantılarına ve sevicilerine diz çöktürebilecek kudrettedir.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ailesi olarak bu cesur Anadolu kadınlarının seslerine ses olmanın vicdani sorumluluğunu taşımaktayız. Bu onurlu duruşlarında ve haklı mücadelelerinde onların sonuna kadar yanındayız. Çocuklarını, insanlık dışı muamelelere maruz kalmaktan koruma azmine de omuz vermenin gerekliliğine inanmaktayız.

Bu gözyaşları, bu feryatlar bizim!.. Bu gençlik, bu istikbal bizim!.. Aydınlık bir geleceğe uzanan huzurlu bir Türkiye hepimizin!..

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Prof. Dr. Akın LEVENT

Rektör

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email