ArabicEnglishPersianRussianTurkish
ArabicEnglishPersianRussianTurkish

2020 YKS Kayıt İşlemleri

ÖSYM tarafından Üniversitemize yerleştirilmiş olan öğrenciler, kesin kayıt işlemlerini aşağıda belirtilen iki farklı şekilde yapabilirler.

e-Devlet Üzerinden Kesin Kayıt  hizmeti ile Üniversitemize gelmeden kayıt yapılabileceği gibi isterseniz bizzat gelerek de Kayıt Büroları vasıtasıyla da kesin kayıt  yaptırabilirsiniz.

1- e-Devlet Üzerinden Kesin Kayıt (e-Kayıt)

 • Üniversitemize yerleşen öğrenciler e-Devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak 29 Ağustos-6 Eylül 2020  tarihleri arasında kesin kayıt işlemlerini yapabileceklerdir. (e-Devlet şifresi bulunmayan öğrenciler tüm PTT şubelerinden şifrelerini temin edebilirler.)
 • e-Kayıt işlemlerinin e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden nasıl yapılacağının anlatıldığı e-Devlet Kapısı Kesin Kayıt Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.
 • Dersler 12 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır ve yeni kayıt olan öğrencilerin ilk dönem ders kayıtları okulları tarafından yapılacaktır. (Eczacılık Fakültesi öğrencileri hariç)
 • e-Kayıt yaptıran öğrencilerin, ders kayıt işlemlerinin yapılabilmesi ve öğrencilik haklarından faydalanabilmesi için 16 Ekim 2020 tarihine kadar yerleştirildikleri akademik birim öğrenci işleri bürosuna Kesin Kayıt Kılavuzunda belirtilen kesin kayıt belgeleri ve e-devlet üzerinden kayıt olduklarını gösterir barkod çıktısını şahsen teslim etmelidirler.
 • e-Kayıt işleminde öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığında mezun olup olmadığına dair bilgi de aynı ekranda yer alacaktır. Askerlik durumu bilgisi veya lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler e-Kayıt yapamayacaklardır. Bu durumda olan öğrenciler kesin kayıt işlemleri için 31 Ağustos-5 Eylül 2020  tarihleri arasında Kesin Kayıt Kılavuzunda  belirtilen kayıt bürolarına başvurabilirler.
 • e-Kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. e-Kaydı tercih etmeyen veya Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda geçen özel koşullar nedenleriyle aşağıda belirtilen programlara e-Kayıt işlemi yapılamayan öğrenciler, kesin kayıt işlemlerini 31 Ağustos-5 Eylül 2020 tarihleri arasında Üniversitemizin belirlemiş olduğu kayıt bürolarından yaptırabileceklerdir.

 Özel koşulu olan programlarda kayıt evrakları dışında talep edilen diğer belgeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için yerleştirildikleri akademik birim internet sayfasının takip edilmesi gerekmektedir.

 • e-Kayıt Yapılamayacak, sadece kayıt bürolarından kesin kayıt yaptırılabilecek özel koşullu programlar:
 • Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Yüksekokulu / Havacılık Yönetimi
 • Meslek Yüksekokulu / Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 • Meslek Yüksekokulu / Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 • Meslek Yüksekokulu / Uçak Teknolojisi

2- Kayıt Büroları Vasıtasıyla Kesin Kayıt

 • Kayıt büroları vasıtasıyla kesin kayıt işlemleri 31 Ağustos-5 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Kayıt büroları vasıtasıyla kayıt işleminin nasıl yapılacağının anlatıldığı Kesin Kayıt Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 Kayıt Durumu Kontrolü, Öğrenci Numarasını Öğrenme ve KYK başvuruları

 • e-Devlet üzerinden Kesin Kayıt yaptıran veya Kayıt Büroları Vasıtasıyla Kesin Kayıt yaptıran öğrenciler kayıt işlemi üzerinden en çok 24 saat geçtikten sonra Kayıt Durumu Kontrolü ve Öğrenci Numarası Öğrenme sayfamızdan T.C. Kimlik No ve baba adı bilgilerini girerek güncel kayıt durumlarını görebilir ve öğrenci numaralarını öğrenebilirler. Öğrenci Durumu alanında Aktif yazması kayıt işleminizin tamamlandığı anlamına gelmektedir.(Kayıt olunduğuna dair Üniversitemizce her hangi bir SMS mesajı gönderilmemektedir.) Ayrıca e-Devlet üzerinden (YÖKSİS sisteminde) alınacak belgelerde ders kaydı yapılıncaya kadar Pasif(Kayıt Yenilememiş) olarak görünecektir.
 • Üniversitemize bağlı yurt bulunmamaktadır ancak öğrencilerimiz kayıt işlemi üzerinden en çok 24 saat geçtikten sonra  http://www.kyk.gov.tr/ adresinden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlar için başvuru yapabilirler ve yine  aynı adresten sonuçları takip edebilirler.

  Ortaöğretim Kurumlarından Mezun Olamayan Öğrencilerin Dikkatine!  (Bu durumda olan öğrenciler mezun olacakları ortaöğretim kurumundan bütünleme veya tek ders sınavına kaldıklarına dair bir belge ibraz etmelidirler.)
  Aynı Anda Birden Fazla Yükseköğretim Programına Kayıt Yaptıracak Öğrencilerin Dikkatine!

 

Kesin Kayıt Duyurusunda ve Kesin Kayıt Kılavuzlarında güncellemeler olabilmektedir, bu nedenle belirli aralıklarla lütfen duyuruyu ve kılavuzu kontrol ediniz.

Son Güncelleme: 10:00 / 01.09.2020

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email