ArabicEnglishPersianRussianTurkish
ArabicEnglishPersianRussianTurkish

2019 YKS Kayıt İşlemleri

ÖSYM tarafından Üniversitemize yerleştirilmiş olan öğrenciler, kesin kayıt işlemlerini aşağıda belirtilen iki farklı şekilde yapabilirler.

e-Devlet Üzerinden Kesin Kayıt veya Kayıt Büroları Vasıtasıyla Kesin Kayıt  yöntemlerinden herhangi birinin tercih edilmesi kayıt işleminin gerçekleşmesi için yeterlidir.

1- e-Devlet Üzerinden Kesin Kayıt (e-Kayıt)

 • Üniversitemize yerleşen öğrenciler e-Devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak 16-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında kesin kayıt işlemlerini yapabileceklerdir. (e-Devlet şifresi bulunmayan öğrenciler tüm PTT şubelerinden şifrelerini temin edebilirler.)
 • e-Kayıt işlemlerinin e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden nasıl yapılacağının anlatıldığı e-Devlet Kapısı Kesin Kayıt Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.
 • Dersler 23 Eylül 2019 tarihinde (Tıp Fakültesi: 16 Eylül) başlayacaktır ve yeni kayıt olan öğrencilerin ilk dönem ders kayıtları okulları tarafından yapılacaktır. (Eczacılık Fakültesi öğrencileri hariç)
 • e-Kayıt yaptıran öğrencilerin, ders kayıt işlemlerinin yapılabilmesi ve öğrencilik haklarından faydalanabilmesi için 27 Eylül 2019 tarihine kadar yerleştirildikleri akademik birim öğrenci işleri bürosuna Kesin Kayıt Kılavuzunda belirtilen kesin kayıt belgeleri ve e-devlet üzerinden kayıt olduklarını gösterir barkod çıktısını şahsen teslim etmelidirler.
 • e-Kayıt işleminde öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığında mezun olup olmadığına dair bilgi de aynı ekranda yer alacaktır. Askerlik durumu bilgisi veya lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler e-Kayıt yapamayacaklardır. Bu durumda olan öğrenciler kesin kayıt işlemleri için 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kesin Kayıt Kılavuzunda  belirtilen kayıt bürolarına başvurabilirler.
 • e-Kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. e-Kaydı tercih etmeyen veya Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda geçen özel koşullar nedenleriyle aşağıda belirtilen programlara e-Kayıt işlemi yapılamayan öğrenciler, kesin kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında Üniversitemizin belirlemiş olduğu kayıt bürolarından yaptırabileceklerdir.

 Özel koşulu olan programlarda kayıt evrakları dışında talep edilen diğer belgeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için yerleştirildikleri akademik birim internet sayfasının takip edilmesi gerekmektedir.

 • e-Kayıt Yapılamayacak, sadece kayıt bürolarından kesin kayıt yaptırılabilecek özel koşullu programlar:
 • Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Yüksekokulu / Havacılık Yönetimi
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu / İlk ve Acil Yardım
 • Meslek Yüksekokulu / Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 • Meslek Yüksekokulu / Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 • Meslek Yüksekokulu / Uçak Teknolojisi

2- Kayıt Büroları Vasıtasıyla Kesin Kayıt

 • Kayıt büroları vasıtasıyla kesin kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Kayıt büroları vasıtasıyla kayıt işleminin nasıl yapılacağının anlatıldığı Kesin Kayıt Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Kayıt Durumu Kontrolü, Öğrenci Numarasını Öğrenme ve KYK başvuruları

 • e-Devlet üzerinden Kesin Kayıt yaptıran veya Kayıt Büroları Vasıtasıyla Kesin Kayıt yaptıran öğrenciler kayıt işlemi üzerinden en çok 24 saat geçtikten sonra  Kayıt Durumu Kontrol sayfamızdan T.C. Kimlik No, baba adı ve doğum tarihlerini girerek güncel kayıt durumlarını görebilir ve öğrenci numaralarını öğrenebilirler. (Kayıt olunduğuna dair Üniversitemizce her hangi bir  SMS mesajı gönderilmemektedir.)
 • Henüz kayıt yaptırmamış öğrenciler ise Öğrenci Numarası Öğrenme sayfamızdan kendilerine ait öğrenci numaralarını öğrenebilirler.
 • Üniversitemize bağlı yurt bulunmamaktadır ancak öğrencilerimiz kayıt işlemi üzerinden en çok 24 saat geçtikten sonra  http://www.kyk.gov.tr/ adresinden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlar için başvuru yapabilirler ve yine  aynı adresten sonuçları takip edebilirler.

  Ortaöğretim Kurumlarından Mezun Olamayan Öğrencilerin Dikkatine!  (Bu durumda olan öğrenciler mezun olacakları ortaöğretim kurumundan bütünleme veya tek ders sınavına kaldıklarına dair bir belge ibraz etmelidirler.)
  Aynı Anda Birden Fazla Yükseköğretim Programına Kayıt Yaptıracak Öğrencilerin Dikkatine!

 

Kesin Kayıt Duyurusunda ve Kesin Kayıt Kılavuzlarında güncellemeler olabilmektedir, bu nedenle belirli aralıklarla lütfen duyuruyu ve kılavuzu kontrol ediniz.

Son Güncelleme: 15:30 / 08.08.2019

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email